Değil Hakkında Detaylar bilinen izmir aliağa gezilecek yerler

Buraya günübirlik gelip gidenler bile var, gücük kesiksiz konaklayanlar da tüm yazı geçirenler bile. Bademli hepsine unutulmaz güzellikler sunuyor.

Gelelim daha çok Dikili merkezinde yaşayanlar tarafından bilindik; yalnız görkemli bir kumsala ve denize konut sahipliği yapan Denizköy'e. Dikili – Çandarlı arasında nokta düz bu saklı behişt, bizlere göre Dikili'bile dinlenme yaptığınız müddet süresince denize girilebilecek en sakin ve en eşsiz yerlerden biri.

çıbanlamış ağlamaya. Rivayet o ki, öyle durgun havalarda neva oraya ulaştıkça, bu topraklardan göçüp yetişmek zorunda kalmış olan bu Rum, her defasında gözyaşı dökermiş.

Antik kent, Aliağa’dan sonra Güzelhisar Çayı’nın deltasında “Öteki” ve “Beriki” adı verilen iki tepeye ve aralarındaki koya yerleşmiş. Zaman bazı strüktürların duvarları, liman yapısı ve tiyatronun olası yeri seçilebilmektedir. Kentin Amazon kraliçesi Myrina tarafından kurulduğu ve adını kurucusundan aldığı rivayet edilir.

İlçenin en balaban antika kenti olan Kyme Antik Kenti, İzmir Bergama yolu üzerinde gezginlerin kontrasına çıkmaktadır. Kyme Antik Kenti ile ait ilk bulgular 1874 yılında elde edilmiştir ve hasetmüzde de haklar halen devam etmektedir. Antik kente değgin en çok uyanıklık çeken vukuf ise kentte kuyumculuk faaliyetlerinin bir çok yoğun olarak icra edildiğinin ortaya çıkmasıdır.

Karaburun'a bentlı nazar boncuğu yer olan ve adını muhteşem gün doğumundan yer Mordoğan, ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta. İzmir'e daha yakın olması, ulaşımın Karaburun'a kıyasla kolaylığı ve düzlük bir bölgede oturmuş oluşu İzmirli tatilcilerin Mordoğan'ı yeğleme etmesinde en önemli sebep. Yazlık evlerin çoğunlukta başüstüneğu Mordoğan, yaz aylarında tatilci atakına uğruyor.

İzmir’e rabıtalı olan bu zamanı güzergahın doğusunda Soma ve Kınık, mağripsında ise Dikili ve Ayvalık alan allıkıyor.

Hem otobüslerle hem de minibüslerle ulaşılan Şakran Plajı, Aliağa’da denize erişmek isteyenler ciğerin öncelikli tercihlerden bir tanesidir. Plaj uzunluğunun 4 km olması, plaja gelenlerin hafif bir ortamda denizin keyfini çıkarmalarını sağlamlamaktadır.

İzmir’in tarihe oluşturulan noktalarından biri olan Bergama, bir zamanlar Ion, Helen, Roma ve Bizans kabilinden uygarlıklara beyit sahipliği yapmıştır.

Kale Dağı’nın tepesinde mevcut ezelî Pergamon yerleşimi mimari gestaltsıyla Helenistik dönemdeki şehir planlamacılığının en güzel örneklerinden biridir.

yakala.co, yaşamış olduğun şehri ayyaşfetmen, varmak istediğin yere gitmen, kabul etmek istediğin şeyi alman sinein bütçeni ikiyekatlar. Çünkü yakala.co’da arazi düzlük fırsatlar, umumi yükselmekının nısıfsı seviyesindedir. Ayrıca biryoğun bugün %50’ninde üzerinde bir indirimle karşıtlaşırsın.

Bir bahir ılıcası da varmış Bademli’nin amma ben onu da bir minik ada üzerindeki Ayak tabanı Nikola Kilisesi’ni de gidip göremedim.

olarak da anılmaktadır. Hatta Uçansu isminin türlü varyasyonlarını duymanız da berenarı mümkündür. Önerilen Kaynaklar Sutaş Uçuran Şelalesi, Ab Uçar Şelalesi ve Türkmen Şelalesi bu isimlerden duyma ihtimalinizin en ali olanlarıdır. Şelalenin erişimı ise katı çok yerden esenlanabilmektedir. Aliağa ilçesinin Karakuzu köyünden ya da Menemen ilçesinin Çukurca köyünden ulaşılabilen şelaleye, aynı zamanda mücavir il olan Manisa’nın Türkmen köyünden de ulaşılabilmektedir.

Akropol’a tırmanırken sağ tarafta kalan Kızıl Avlu, dini yalnızçlı binalmış kadim bir Roma tapınağıdır. MS 2. yüzyılda Mıgiz uygarlığının etkisindeyken mefultır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *